19 września 2015 r.:

Pielgrzymka do sanktuariów świętokrzyskich

19 września, w pierwszą sobotę po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, wraz z gośćmi z zaprzyjaźnionych wspólnot wyruszyliśmy na pielgrzymkę autokarową do trzech świętokrzyskich sanktuariów: Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, Świętego Krzyża na Łysej Górze oraz Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Powierzaliśmy w niej osobiste intencje, pamiętając również o prośbach Braci i Sióstr z naszej wspólnoty parafialnej.

W Skarżysku-Kamiennej podziwialiśmy odwzorowanie wileńskiej Ostrej Bramy, w której znajduję się kaplica z kopią obrazu Matki Bożej Miłosierdzia oraz bazylikę. Sanktuarium wybudowane zostało w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, jako odpowiedź na tęskną prośbę dużej rzeszy Polaków pochodzących z Wileńszczyzny, którzy pragnęli czcić Matkę Bożą Ostrobramską również w powojennych granicach Ojczyzny. Miejsce jego powstania jest nieprzypadkowe: znajduje się ono niczym Matka "u stóp Krzyża", czyli ok. 50 km od usytuowanego na Łysej Górze Świętego Krzyża, najstarszego polskiego sanktuarium, który był kolejnym celem naszej pielgrzymki.

Z racji trwających na Świętym Krzyżu uroczystości odpustowych mogliśmy przeżywać Eucharystię pod przewodnictwem ks. bpa Józefa Zawitkowskiego wraz ze świętokrzyskimi rolnikami, ogrodnikami, sadownikami i plantatorami truskawek, którzy przybyli do tego świętego Miejsca z pielgrzymką dziękczynną za tegoroczne plony. Poruszająca i szczera homilia ks. bpa Józefa pomogła wielu pielgrzymom doświadczyć ze zrozumieniem wielkiej hojności i łaskawości Pana Boga wobec człowieka pokornego. Również mury bazyliki i klasztoru, które od XI w. były świadkami wiary niezliczonych Ludzi Boga, rozbudziły w nas wdzięczność za powołanie do Kościoła. Uczestnictwo ludowych chórów w obchodach uroczystości patronalnej dostarczyło poza tym pięknych muzycznych wrażeń, jak również pozwoliło nam zobaczyć przywiązanie do radosnych, ludowych tradycji :)

Ostatnim punktem na pielgrzymim szlaku było Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie z kopią obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Powstało ono w latach 80. XX wieku, na jego terenie znajduje się także Golgota Wschodu: miejsce upamiętnienia męczeństwa Polaków w czasie II Wojny Światowej na Wołyniu i w lasach katyńskich, jak również miejsca modlitwy poświęcone Sługom Bożym i Świętym Polakom. W obrębie sanktuarium mieści się również wioska dla dzieci głuchoniemych, jedno z dzieł miłosierdzia ks. Czesława Wali, inicjatora i budowniczego całego kompleksu.

Po pysznym obiedzie w Kałkowie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu przy wspólnej modlitwie i śpiewie na cześć Maryi, Królowej Polski. Nawiedzone przez nas Miejsca przywołują na myśl słowa Ewangelii o wydobywaniu ze skarbca naszej wiary i Ojczyzny "rzeczy nowych i starych", które uświadamiają niezmienność i wierność Pana Boga wobec człowieka i narodu. W każdym z tych Miejsc doświadczaliśmy opieki Matki Bożej oraz widocznej obecności Bożego Miłosierdzia, tak bliskiego wszystkim naszym parafianom i gościom.

PM

Ostra Brama w Skarżysku Kamiennej

Święty Krzyż

Msza Święta Odpustowa na Świętym Krzyżu, którą odprawił ks. Biskup Józef Zawitkowski